Facebook | CZ SK HU
Bezplatná linka
0800 160 167

Zahmlenie okien

Zahmlievanie je jeden z výrazov, ktorý sa užíva pre kondenzáciu vodných pár. Iným názvom označujúcim ten istý jav je rosenie.

Zahmlievanie okien je fyzikálny jav

V ovzduší je vždy rozptýlená voda vo forme mikrokvapôčiek. Jedná sa o vodné pary. Je to voda v plynnom skupenstve a možno ju merať ako vzdušnú vlhkosť. Či už sa jedná o vzduch v uzavretých vnútorných priestoroch objektu, alebo v otvorenom vonkajšom prostredí, vzdušná vlhkosť je prítomná takmer všade. Ak je vzdušná vlhkosť vo forme mikrokvapôčiek vodnej pary ochladená, skvapalní pri určitej teplote na tekutú vodu. Tu už hovoríme o rosení, potení, zahmlievaní.

Intenzívne vetranie áno či nie?

Rosenie sa na oknách objavuje najmä pri chladnom vonkajšom počasí. Často sa hovorí o intenzívnom vetraní. Znamená to najlepšie do prievanu vyvetrať vnútorný vydýchaný vzduch, a to krátko otvorením okenných krídiel. Zámerom je vymeniť obsah vzduchu v miestnosti. Dôvod je nielen kvôli vlhkosti, ktorou je priestor izby nasýtený, ale aj hygienický. Najmenej účinné a najdrahšie sú pootvorené okenné krídla na ventiláciu. Teplo stúpajúce od radiátora uniká priamo von a vyvetranie je veľmi zdĺhavé. Vnútorné priestory sa sýtia vlhkosťou, ktorá vzniká fungovaním domácnosti. Čím menší je priestor, tým skôr je vodnými parami nasýtený. V menšej spálni bude vyvetranie o málinko rýchlejšie ako v obývacej izbe. Rovnako tak bude v menšej izbe skôr vzduch nasýtený vlhkosťou, ktorú treba odvetrať.

Najviac problémov so zahmlievaním skiel (rosenie okien) sa objavuje v kuchyni, v spálni a v kúpeľni. V kuchyni môže pomôcť odsávač pár, odvádzajúci z kuchyne vlhkosť. V kúpeľni je možné inštalovať šikovný vetrák, ktorý sa sám spustí napr. pri 60% vlhkosti. Spálňa je asi najpálčivejšia otázka. Jedna osoba počas spánku vyprodukuje až 0,5L vody. Vynásobením počtom osôb, sa dostaneme k množstvu vlhkosti na objem vzduchu v miestnosti. Často je to práve spálňa, kde je rosenie okien najkritickejšie tiež preto, že kúrenie je na noc zastavené alebo stlmené. Teplý vzduch od radiátora stúpa ku sklu, ktoré ohrieva. Čím chladnejší bude povrch skiel, tým horšie. Vplyv má izolačná vlastnosť skla, teplota vonkajšieho i vnútorného prostredia.

Ako riešiť zahmlievanie okien?

Ak sú okná dobre izolované a je problém len v odvetraní, stačí intenzívne vetrať. U starších okien je vhodné nastavenie kovania a často pomôže výmena pôvodných skiel za moderné izolačné trojsklá v plastových oknách a eurooknách. U okien špaletových (dvojitých-kastlových) a zdvojených (skrutkovaných) sa dá výmenou dvojskiel dosiahnuť výrazného zlepšenia i úspory energií. V strešných oknách či v dverách je riešenie obdobné a variantom môže byť aj najmodernejšie dvojsklo s medzisklennou fóliou Heat Mirror.  

Viac ako 20 rokov skúseností s výmenou skiel
Odborné posúdenie okien u vás zdarma a nezáväzne
Výmena skiel bez búrania, rýchla a ľahká montáž
Pôsobíme po celom území Slovenska a Českej republiky
Neváhajte nám hneď napísať

Kontaktné údaje sú dôležité, nielen pokiaľ si budete želať návštevu nášho technika.
Táto návšteva je vždy bezplatná a nezáväzná (nie je podmienená podpisom záväznej objednávky).

Gabriela Opravilová
Gabriela Opravilová
Referentka obchodu
Zľava až 29% pri odoslaní formulára
Odkiaľ ste sa o nás dozvedeli?
Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov.
Kontakt
Bezplatná linka
0800 160 167

TOSPUR, s.r.o.
Potočná 54
909 01 Skalica
IČ: 362 70 059

Sledujte nás na Facebooku