Okenné fólie
Okenných fólií, ktoré môžu plniť funkciu protislnečnú, bezpečnostnú, zabraňujúcu priehľadu alebo zatemňovaciu, bola už v minulosti vyvinutá široká škála. Dodatočná montáž fólií sa využíva najmä v prípade, kedy investor pozabudol doplniť v zložení skla protislnečný alebo bezpečnostný variant skiel. Je však potrebné mať na pamäti, že fólia je len tenký film plastu, spravidla 0,4 - 0,8 mm silný. Takto silná membrána fólie nemá napríklad výrazné protislnečné výhody, pretože, aby bola účinná, musí byť dostatočne pokovená a zatemní výrazne interiér.
V prípade výmeny skiel je vhodné včas zvážiť, aké typy skiel zvoliť v zložení dvojskiel a trojskiel. Bezpečnostným prvkom sú dnes vrstvené bezpečnostné sklá typu Connex. Jedná sa o dve tabule spravidla 3 mm alebo 4 mm hrubé, medzi ktorými je vlepená jedna, dve i viac fólií ako do sendviča. Takéto sklá sa označujú 33.1 (dve trojmilimetrové sklá a jedna fólia) alebo napríklad 44.2 dve sklá 4 mm a dve fólie a podobne 33.2 a tak ďalej. S jednou fóliou majú sklá charakter ochranný, s dvoma a viac fóliami, podľa typu, môže ísť už o bezpečnostný prvok uznateľný tiež poisťovňou.
Nevýhody u dodatočného lepenia fólií na sklo je:
- Vysoká prácnosť a s tým spojené náklady niekedy porovnateľné s novými sklami.
- Možnosť vniknutia nečistôt pod fóliu, pri lepení fólií na sklá v nie celkom bezprašnom prostredí.
- U bezpečnostných fólií nebezpečenstvo vyrezania fólií lepených na skle a vniknutím cez sklá.
- U protislnečných fólií vysoká miera zatmavenia interiéru zamedzením priesvitu svetla.
Odporúčame Vám konzultáciu u Vás doma, kedy Vám zdarma navrhneme typ vhodného bezpečnostného alebo protislnečného zasklenia na mieru.