Zateplite pôvodné okná drevené (kovové), plastové i EUROOKNÁ
Česky Slovensky Maďarsky

Rosenie okien

Čo spôsobuje rosenie okien (rosenie skla)?

Rosenie okien (rosenie skla) je fyzikálny jav závislý na dvoch veličinách. Je to povrchová teplota a vlhkosť vzduchu, kedy sa pri určitej teplote a vlhkosti vzduchu, zráža vzdušná vlhkosť do kvapôčiek vody (rosný bod). Najviac sa prejavuje rosenie okien (rosenie skla) v zime. Riešime rosenie špaletových (kastlových) okien, rosenie zdvojených okien, rosenie eurookien, rosenie plastových okien, rosenie strešných okien. Silné rosenie okien (rosenie skla) znamená nielen zničený rám, ale je ohrozené aj zdravie. Preto je na mieste otázka, ako odstrániť rosenie okien (rosenie skiel) v dome?

Jednoduchým príkladom rosného bodu, je fľaša piva, ktorú vytiahneme z chladničky. Pretože je povrch skla fľaše studený, okamžite sa okom nepostrehnuteľná vlhkosť na fľaši vyzráža do kvapôčiek vody (orosenie). Akonáhle sa sklo fľaše prispôsobí izbovej teplote, orosenie sa opät vyparí ako okom nepostrehnuteľná vzdušná vlhkosť.

Náprava rosenia okien (rosenia skla)?

Náprava rosenia okien (rosenia skla) spočíva na znížení vlhkosti vzduchu, toho sa dá dosiahnuť len do určitej miery. Je však možné, zvýšiť povrchovú teplotu skla. Jednoduchá a veľmi účinná, je naša metóda: výmena skla. Pôvodné sklo vymeníme za izolačné dvojsklo s lepšou tepelnou izoláciou. Vymenené sklo neprepustí chlad z vonkajšej strany skla dovnútra miestnosti a zabraňuje tak roseniu okien.

Pokiaľ patríte k tým, ktorých trápi rosenie okien, touto metódou presklenia okien sa dá dosiahnuť veľmi dobrých výsledkov. Či už sa jedná o rosenie skiel z vnútra  miestnosti alebo rosenie okien u okrajov v zime. U veľmi starých okien môže nastať situácia, kedy sa objaví rosenie eurookien alebo rosenie plastových okien vnútri skiel. Rosenie skla je v takom prípade spôsobené špatným izolačným dvojsklom a je treba ho nahradiť.

Ukážka konkrétneho riešenia problému v plastovom okne

Názornou ukážkou sú tieto termo snímky urobené termokamerou pri nakrúcaní reportáže pre program "Rady ptáka Loskutáka" na TV Nova. Jedná sa o výmenu pôvodného izolačného dvojskla za izolačné dvojsklo s medzisklennou fóliou Heat Mirror® s U = 0,6 W/m2K v panelovom dome s plastovými oknami. Tieto okná trápi výrazné rosenie skiel a na termosnímkach je zreteľné, čoho výmenou skla dosiahneme. Všetky snímky su urobené z miestnosti.

Rosení okenRosení oken

  • 1. Na prvnej snímke nie je okom viditeľný rozdiel v použitom zasklení.
  • 2. Druhá snímka jasne ukazuje, že povrchová teplota u tabule vľavo hore je 20,9°C, kde už prebehla výmena za izolačné dvojsklo s medzisklennou fóliou Heat Mirror® a ostatné tabule majú pôvodné zasklenie dvojsklom s povrchovými teplotami 16,9°C.

Rosení okenRosení oken

Takto postupovala výmena skiel a povrchová teplota skla sa z pôvodných 16,9°C zvýšila na 20,6°C – 21,3°C.

Rosení oken

Tabuľka hodnôt rosného bodu

Rosení oken

Napr. pokiaľ máme doma 21°C a vlhkosť vzduchu 50%, je treba, aby všetky predmety v miestnosti mali minimálnu povrchovú teplotu 10,18°C. Pokiaľ teplota akéhokoľvek predmetu (vrátane okennej tabule) bude nižšia než uvedená povrchová teplota 10,18°C vzniká kondenzát = rosenie.

Volajte zadarmo infolinku 800 100 238
Kontaktný formulár
Kalkulátor ceny
Naše videá vysielané v TV
Video - riešenie rosenia okien
Video - přesklení plastových oken
Video - přesklení dřevěných oken
Video - Receptář Prima nápadů
Video - Máte horko v bytě? Máme řešení!
Řešení problémů s okny
Tvorba www stránek - Kvalitní stránky, které jsou vidět - SEO optimalizace

Naše služby: Zateplenie okien -